На Сумщині вшанували пам’ять жертв нацистського геноциду ромів
У 80-ту річницю знищення у таборі Аушвіц-Біркенау понад 4 тисяч ромів представники влади, ромської спільноти та громадськості поклали квіти до пам’ятного знаку на території ЗОШ № 8 та вшанували пам'ять закатованих хвилиною мовчання
Це місце є символічним для ромів, адже у роки Другої світової війни на території та в приміщенні школи розташовувався пересильний табір для військовополонених та цивільних осіб. За період окупації міста в 1941-1943 рр. тут загинули понад 8600 військовополонених і мирних жителів, серед яких – і представники ромської культури.
«Коли мова йде про геноцид, то першочергово згадають знищення євреїв. Натомість сьогодні замало досліджень, свідчень і фактів про трагедію ромів і злочини нацистів проти ромської культури. Проте пам’ять – жива і жодна загублена душа не буде забута, а кати обов’язково понесуть покарання. Бо кожна нація, кожен народ має право на життя, на власну історію, виховувати дітей у своїй культурі», – наголосила присутня заступниця начальника Сумської обласної військової адміністрації Олена БОЙКО.
Вона також підкреслила, що жорстокі злочини минулого мають продовження і в сучасній історії, адже рашисти сьогодні коять страшний геноцид проти людства, вбиваючи мирних жителів. Тому українці разом зі світом роблять все можливе, щоб зупинити нацистську навалу, щоб ніколи знову геноцид не повторився.
Як зазначив під час меморіальних заходів, голова ГО «Ромське національне об’єднання» Микола МОСКАЛЬОВ, ромська спільнота Сумщини є частиною України. Роми шанують свою історію, зберігають в пам’яті трагедію свого нараду, засуджуючи злочини катів, і сьогодні разом з усіма протидіють ворогу.