Оборона та захист – ключові задачі, які сьогодні стоять перед Сумщиною
Начальник Сумської обласної військової адміністрації Володимир АРТЮХ зустрівся з членами Громадської ради при Сумській ОДА
Учасники зустрічі обговорили ряд важливих та актуальних для жителів Сумщини питань, зокрема щодо безпеки та оборони області, проведення опалювального сезону, підтримки ДФТГ, захисту неба Сумщини.
«Питання оборони для нас є ключовими. Це перший напрямок, – зазначив очільник області. – Другим напрямком є захист населення, третім – створення належних умов щодо функціонування системи енерго- тепло- постачання. Дуже важливими також для Сумщини є питання будівництва укриттів для шкіл, зведення фортифікаційних споруд. Ми одна із тих областей, які першими в Україні розпочали масштабне будівництво фортифікацій навколо населених пунктів. І сьогодні маємо і найбільшу їх протяжність».
Начальник Сумської ОВА підкреслив, що «по землі» Сумщина максимально захищена, зважаючи на ту кількість військових, які сьогодні захищають область, в тому числі й під час проведення Курської операції, яка була націлена на упередження заходу військ ворога на територію Сумської області.
«Це питання розглядалося на засіданні Ради оборони Сумської області. І керівники військових угруповань, які знаходяться тут, доповіли про те, що війська наші стримують ворога. Більше того, практично щодня від 500 до 1000 ворогів знищуються фізично, – говорив Володимир Артюх. – Мали проблеми ми по протиповітряному прикриттю. Про них я доповідав Верховному Головнокомандувачу у серпні – вересні цього року. І було прийняте рішення Головнокомандувачем Збройних Сил Генералом Сирським щодо підсилення Сумської області. Сьогодні збільшується кількість вогневих груп, які захищають наше небо. Фактично щодня від 10 до 20 БПЛА типу «Шахед» збиваються. Ми захищаємо не лише свої громади, своє населення, а й всю Україну, бо Сумщина була і є форпостом нашої держави».
Говорили учасники засідання і про підтримку ДФТГ. Як повідомив начальник Сумської ОВА, досвіду використання такої кількості добровольчих формувань як в Сумській області, немає ні в кого. Наші добровольці у складі мобільно-вогневих груп теж збивають шахеди. І з початку 2024 року уже збито 524 шахеди, з них понад 100 збили добровольці.
«Сумською ОВА ухвалено рішення з 1 січня за кожний збитий шахед ми будемо виплачувати екіпажу 24 тисячі гривень, – зазначив Володимир Артюх. – Кошти для цього щакоадажмо в обласному бюджеті на 2025 рік».
Очільник області додав, що на Сумщині добровольців для мобільно-вогневих груп навчають за допомогою сучасного тренажеру, який був створений сумськими науковцями-винахідниками.
Добровольці з усіх районів області проходять теоретичну і практичну підготовку, набувають навичок ведення вогню по повітряних цілях ворога, відповідно до затвердженого графіку. Після проходження теоретичної частини, навчання на тренажері, відбувається практичне відпрацювання умінь та навичок на полігоні із застосуванням справжньої зброї.
«За увесь 2023 рік ворог здійснив 8000 обстрілів, за неповні 11 місяців цього року уже налічується майже 17 тисяч обстрілів. Ви можете зрозуміти, на скільки сьогодні масовано ворог б’є по нашій землі. Тож ми маємо захищати наших людей – особливо жителів прикордоння, яке перебуває під постійними обстрілами з боку рф, – говорив начальник Сумської ОВА. – Саме тому ми проводимо евакуацію населення. Всього підлягає евакуації населення з 18 територіальних громад, 185 населених пунктів області, у т.ч. в межах 5-кілометрової зони від державного кордону України з рф – 115 населених пунктів; в межах понад 5-кілометрової зони від державного кордону України з рф – 70 населених пунктів. Це одна з головних задач після підсилення оборонних питань. Сьогодні фактично 40 тис. жителів ми евакуювали, в тому числі майже 7 тис. дітей».
Члени громадської ради зауважили, що сьогодні для суспільства справді найважливішими питаннями є питання захисту – як населення, та об’єктів критичної інфраструктури, так і всієї Сумщини й України. Тому вони готові долучатися до співпраці, бути своєрідним містком між владою і суспільством, доповідати начальнику ОВА про проблемні питання і долучатися до їх вирішення.