Роботодавці Сумщини отримали компенсацію за працевлаштування 43 осіб з інвалідністю у 2024 році
Про це під час брифінгу в Офіційному медіацентрі Сумської ОВА повідомила заступниця начальника відділу з питань праці північного регіону Управління інспекційної діяльності у Сумській області Північно-Східного міжрегіонального управління Держпраці Юлія МИХАЙЛІЧЕНКО
«Для усунення бар’єрів на робочому місці в Україні запровадили в серпні минулого року програму компенсацій роботодавцям за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю, – говорила спікерка. – Компенсація виплачується в розмірі фактичних витрат роботодавця за облаштування робочого місця працевлаштованої особи з інвалідністю, але не вище граничного розміру компенсації, встановленого законодавством».
Граничний розмір компенсації не може перевищувати 15 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому приймається рішення про її надання, для осіб з інвалідністю I групи, 10 розмірів мінімальної заробітної плати – для осіб з інвалідністю II групи.
«За інформацією Сумського обласного центру зайнятості у 2024 році роботодавці отримали компенсацію за працевлаштування на новостворені робочі місця осіб з інвалідністю І та ІІ групи за 43 особи, із них за працевлаштування осіб з інвалідністю І групи 6 осіб», – повідомила Юлія Михайліченко.
Заступниця начальника відділу з питань праці підкреслила, що законодавство України забороняє будь-яку дискримінацію у сфері праці, порушення принципу рівності і можливостей, пряме або непряме обмеження прав працівників залежно від інвалідності.
Також забороняється відмова в укладенні трудового договору або звільнення за ініціативою роботодавця з мотивів інвалідності, за винятком випадків, коли за висновком медико-соціальної експертизи, стан його здоров’я перешкоджає виконанню професійних обов’язків, загрожує здоров’ю і безпеці праці інших осіб, або продовження трудової діяльності чи зміна її характеру та обсягу загрожує погіршенню здоров’я осіб з інвалідністю.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальної програми реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії.
Для підприємств установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, – у кількості одного робочого місця. Тобто, роботодавець, який працевлаштовує восьмого працівника має виконати встановлений норматив.
За інформацією Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, за результатами 2023 року, в області нараховується 2220 підприємств, які використовують найману праці 8 і більше працівників. Із них 1722 виконали нормативи із працевлаштування людей з інвалідністю, а 498 – не виконали цей норматив.
«Наголошуємо роботодавцям про існування адміністративної відповідальності за невиконання встановленого нормативу щодо працевлаштування людей з інвалідністю, – зазначила Юлія Михайліченко під час брифінгу. – Невиконання посадовою особою, яка користується правом приймати на роботу і звільняти з роботи, фізичною особою, яка використовує найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, тягне за собою накладення штрафу від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ст. 188-1 КУпАП). Протоколи за вказаною статтею КУпАП уповноважені складати посадові особи Державної служби України з питань праці та її територіальних органів. Справи про такі адміністративні правопорушення підвідомчі районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судам».
До речі, з ініціативи першої леді України Олени ЗЕЛЕНСЬКОЇ «Без бар’єрів» прийнята Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року «Безбар’єрність – це філософія суспільства без обмежень. Це про внутрішню готовність створювати середовище, у якому буде комфортно всім. Більше того, стаття 43 Конституції України закріплює право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Особи, які мають інвалідність, не повинні бути виключенням.