Сумська обласна
державна адміністрація

  • A-
     
    A+
  • diya Налаштування доступності
flag

Сайт працює в тестовому режимі, перейти на стару версію сайту

Вербування дітей через соціальні мережі: як протидіяти ворожій пропаганді і убезпечити підлітків

 

Про виявлення ворожих телеграм-каналів, які закликають підлітків до вчинення диверсій, методи протидії таким явищам та поради батькам під час пресконференції в офіційному медіацентрі Сумської обласної військової адміністрації розповіли правоохоронці та психологи


Як зазначив старший інспектор із особливих доручень відділу протидії кіберзлочинам в Сумській області Департаменту кіберполіції Національної поліції України Артем БУХТІАРОВ, на Сумщині випадків дистанційного вербування підлітків для скоєння диверсій не зафіксовано, однак в Україні є приклади подібних фактів.

 

 

«Ворог використовує сучасні технології як для проведення ІПСО, так і для вербування третіх осіб для вчинення протиправних дій, в тому числі дітей. До прикладу, в Одесі поліція викрила двох підлітків 13 та 16 років, які підпалили автівки, що належали військовослужбовцям. Їх разом із двома неповнолітніми приятелями затримали при спробі підпалити ще одне авто. За виконання таких задач працівники спецслужб росії обіцяють неповнолітнім щедру грошову винагороду», – зазначив Артем Бухтіаров.
 
За словами правоохоронців, наймолодшого хлопця передали на поруки батькам, іншим фігурантам суд обрав запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою. Їм загрожує до 15 років позбавлення волі.
 
Як додала начальниця відділу ювенальної превенції УПД Головного управління Національної поліції Сумщини Вікторія КОЧЕРГА, варто пам’ятати, що за вчинення подібних правопорушень передбачається як адміністративна, так і кримінальна відповідальність.
 
«Адміністративна відповідальність неповнолітніх наступає з 16 років. До кримінальної відповідальності підлітки притягуються також з 16 років, однак в окремих випадках – з 14 років. Аби запобігти подібним ситуаціям, ми проводимо профілактичну роботу, працюємо із закладами освіти, проводимо тренінги. Необхідну інформацію представники ювенальної превенції також поширюють у батьківських чатах, щоб охопити якомога ширшу аудиторію, розповісти про можливі ризики й наслідки», – зазначила Вікторія Кочерга.
 
За словами психолога, методиста навчально-методичного центру психологічної служби Сумського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Лариси КОНДРАТЕНКО, ворог обирає неповнолітніх, як найбільш вразливу категорію людей, які легше піддаються впливу. Діти не до кінця можуть спрогнозувати наслідки своїх вчинків та відповідальність за такі дії, тому і стають жертвами маніпуляцій ворога. Не менш важливу роль, на думку спеціаліста, відіграє атмосфера в родині, взаємини з батьками.
 
«Підлітковий вік – це період сепарації від дорослих, це бажання відчувати свою значимість. До того ж ворог пропонує грошову винагороду. В такому випадку важливо допомогти дитині сформувати критичне мислення, працювати над підвищенням правової свідомості. Враховуючи, що ворог проводить вербування через соціальні мережі, потрібно навчити наших дітей відрізняти недостовірну інформацію, грамотно реагувати, протидіяти маніпуляціям і тиску, з яким вони можуть зіштовхнутись у віртуальному світі», – говорить психолог.
Правоохоронці та психологи закликають батьків бути уважними, слідкувати за активністю дітей в мережі та бути обізнаними з колом їх інтернет-знайомств.
 
«Дітям радимо бути обачними під час знайомств в інтернеті, не ділитись із незнайомцями особистою інформацією, фотографіями. Також бажано розповідати дорослим про нові онлайн-знайомства. При отриманні інформації про вербування, необхідно одразу повідомляти про ці факти за номером 102 або ж заповнити форму зворотного зв’язку на сайті кіберполіції », – додали в поліції.
 
Також Артем Бухтіаров нагадав, що для виявлення в мережі російських груп, каналів та ботоферм продовжує працювати проєкт «Кібер брама». Там, зокрема, можна отримати поради, як відрізнити правдиву інформацію від фейків та як не стати жертвою шахрайських схем в мережі.
 
 
Детальніше дивіться у відео: https://youtu.be/9L8CBgTjd68