Як на Сумщині цьогоріч пройде традиційний Hemp Fest?
Про програму та особливість цьогорічного заходу, а також про традиції вирощування конопель на Сумщині та нинішній стан галузі розповіли в Офіційному медіацентрі Сумської ОВА директор Департаменту агропромислового розвитку ОДА Олександр МАСЛАК та директор Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН Віктор КАБАНЕЦЬ
«Сумщина – це аграрний регіон, який є одним із лідерів вирощування технічних конопель, – повідомив Олександр Маслак. – У цьому році в Україні найбільші посівні площі конопель на Житомирщині (800 га) та Сумщині (до 700 га). Отож наш регіон займає другу позицію в Україні за масштабами вирощування даної культури. Крім того, на Сумщині працює четверта частина всіх тих виробників, які займаються цим напрямом в Україні загалом. На території нашої області працює ряд підприємств, які займаються переробкою насіння конопель, волокна конопель, виробництвом різних видів продукції, які реалізуються в межах України і за кордоном також».
Директор Департаменту агропромислового розвитку розповів, що на Сумщині також проводяться традиційно заходи, пов'язані із розвитком коноплярства. Зокрема, це науково-практичний семінар Hemp Fest, який уже став традиційним, і проводиться на базі Інституту сільського господарства північного сходу країни в селі Сад.
Цього року захід запланований на 9-10 серпня і передбачає досить широку програму, зокрема, обговорення різних питань, пов'язаних і з науковими здобутками, і з особливостями технологічних процесів, а також щодо переробки, популяризації даної культури і популяризації тієї продукції, яка виробляється на основі такої сировини.
Директор Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН Віктор КАБАНЕЦЬ повідомив, шо сьогодні коноплі посівні переживають, так би мовити ренесанс в Україні. І це можливо завдяки тому, що в січні цього року Президент України Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ підписав указ щодо легалізації медичного канабісу.
Науковець говорив, що коноплі вважаються одними із тих культур, які частково можуть забезпечити людство різноманітними комфортними умовами для проживання на нашій планеті Земля. Адже насіння конопель успішно використовується в харчовій промисловості (цукерки, олія тощо). Найбільш широкий спектр застосування волокнистої сировини конопель – через її міцність і довговічність (будівельна галузь, автомобілебудування тощо).
Коноплі посівні мають велике значення і перспективу при виробництві целюлози. А без целюлози високоякісний пакувальний папір отримати практично неможливо.
«Можна дуже багато вести розмови про галузі застосування цієї культури. Але я хочу сказати, що людина як біологічний об'єкт хоче мати натуральну одежу, натуральне житло, натуральну їжу, щоб якомога комфортніше себе почувати. Так от, коноплі – ця класична культура і древня культура – може задовільнити ці наші потреби (від якісної їжі та одягу до будівництва житла під ключ)», – підкреслив Віктор Кабанець.
Hemp Fest якраз і покликаний популяризувати цю особливо цінну культуру серед аграріїв Сумщини. Він започаткований у 2018 році. Спочатку захід реалізовувався у трьох форматах: науково-навчальна частина, практична частина та розважальна частина.