Сумська обласна
державна адміністрація

  • A-
     
    A+
  • diya Налаштування доступності
flag

Сайт працює в тестовому режимі, перейти на стару версію сайту

Жителям Новослобідської, Буринської, Путивльської громад тимчасово заборонено купання, вилов риби та використання води для господарських потреб із річки Сейм

 

За дорученням начальника Сумської ОВА Володимира АРТЮХА ситуацію щодо забруднення річки прокоментували екологи, фахівці Держпродспоживслужби та обласного центру контролю та профілактики хвороб

 

 

Як повідомила директор Департаменту захисту довкілля та природних ресурсів Сумської обласної державної адміністрації Ірина КАШПУР, починаючи з 14 серпня цього року, було зафіксовано погіршення якості води в річці Сейм біля села Манухівка Новослобідської громади Конотопського району. У зв’язку з цим було організовано відбір та дослідження води за гідрохімічними, радіологічними та мікробіологічними показниками.

 

«Результати вимірювань показників складу та властивостей води у відібраних пробах біля села Манухівка, Клепали, Чумакове (це нижче за течією річки Сейм) засвідчили надзвичайно низьку концентрацію кисню та показник який свідчить про значне забруднення ріки органічними речовинами (це показник хімічного споживання кисню). Вміст радіонуклідів, який досліджувався, не перевищує показники характерні для Сумської області за даними багаторічних спостережень», – сказала Ірина Кашпур

 

За її словами, 15-го серпня проведено позачергове засідання Конотопської районної комісії з питань техногенної екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, на якій було розглянуто отримані результати лабораторних досліджень та вирішено забезпечити постійні додаткові лабораторні дослідження якості води вже з гідрохімічними та мікробіологічними показниками. Головам Новослобідської, Буринської, Путивльської територіальних громад дано доручення щодо інформування населення стосовно тимчасової заборони купання, вилову рибу та використання води для господарських потреб із ріки Сейм.

 

«Це питання також було розглянуто 16 серпня на засіданні Ради оборони Сумської області і вирішено Головному управлінню державної служби з надзвичайних ситуацій встановити загороджувальні бони для збору загиблої риби та інших біоресурсів. Захоронення зібраних біоресурсів здійснюється в спеціально відведених місцях за погодженням із Держпродспоживслужбою, – поінформувала Ірина Кашпур. – Ситуація постійно моніториться відповідними службами та органами місцевого самоврядування, починаючи з першого дня фіксації забруднення і 19 серпня в одній із проб було визначено залишкову кількість хімічних речовин, які є складовими пестицидів, що є забороненими до використання українським законодавством, зокрема гептахлору в 7 разів від допустимої концентрації та похідних дусту від 1,5 до 2 разів. На сьогодні джерело забруднення встановлюється».

 

Начальник управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області Валентина ТИЩЕНКО додала, що ці речовини є шкідливими для організму людини. І найбільшу небезпеку становить їх потрапляння з продуктами харчування з водою у водоймі, із питною водою, оскільки ці речовини здатні накопичуватися в тканинах організму і спричиняти токсичні та інші небезпечні ефекти і стійкі розладу здоров’я у людей.

 

Водночас, як пояснила виконуюча обов’язки завідувача відділу моніторингу та реагування на небезпеки обласного центру контролю та профілактики хвороб Валентина КУРИЛО, у досліджуваних зразках води збудників інфекційних хвороб не виявлено.

 

Ірина Кашпур підкреслила, що на позачерговому засіданні Конотопської районної комісії з питань техногенної екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій було також вирішено провести контроль води з шахтних колодязів, про результати голови громад мають проінформувати населення.

 

«Додатково будуть встановлені спеціальні інформаційні таблички про заборону купання та будь-якого використання води, до особливого розпорядження, – говорила директор Департаменту захисту довкілля та природних ресурсів Сумської ОДА. – Ситуація перебуває на постійному посиленому контролі Сумської обласної військової адміністрації, Конотопської районної військової адміністрації, органів місцевого самоврядування та природоохоронних та санітарних служб області. Ми вкотре закликаємо мешканців громад Конотопського району не ігнорувати попередження від органів влади, вжити заходів для збереження власного здоров’я».

 

До речі, як повідомила начальник відділу інструментально-лабораторного контролю державної екологічної інспекції в Сумській області Оксана ДИННИК, екоінспекція спільно з фахівцями Держспоживслужби постійно проводить контроль якості поверхневої води річки Сейм. Думка екологів однозначна – сама річка Сейм – дуже унікальна система, і, як будь-яка екосистема, вона самовідновлюється.

 

Детальніше дивіться у відео: https://youtu.be/qjLbIQWl3w8