Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко взяв участь у підсумковому засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, що відбулося у Львові. Міністр розповів, що у 2025 році на фінансування Програми медичних гарантій з держбюджету буде спрямовано понад 175,5 млрд гривень. Також субвенцію у розмірі 1,3 млрд гривень спрямують з державного бюджету місцевим бюджетам на функціонування служб крові й будинків дитини.
“На сьогодні забезпечення українців доступом до сучасної та якісної медицини є пріоритетом, який втілити у життя можна лише, об’єднавши зусилля на всіх рівнях. Попри війну МОЗ України продовжує працювати над модернізацією медичної інфраструктури, аби у лікарнях були створені всі умови для надання якісної, доступної та безоплатної меддопомоги. Досягти це можливо, консолідуючи зусилля на центральному та місцевому рівні, а також активно залучаючи міжнародних донорів для співпраці, аби процес рухався якомога ефективніше.”
Міністр також додав, що серед головних змін у медичній сфері на наступний рік — створення єдиного медичного простору шляхом долучення до ПМГ усіх державних закладів охорони здоров’я, забезпечення безоплатності послуг для пацієнтів, розширення програми реімбурсації «Доступні ліки», повне забезпечення потреби в донорській крові та компонентах крові тощо.
Ще одним пріоритетним напрямом у сфері охорони здоров’я є відновлення та реконструкція медичної інфраструктури України. Попри навантаження та непрості умови МОЗ України разом із партнерами продовжують відновлювати лікарні, щоби забезпечити українців доступом до необхідних медичних послуг. Зокрема, одним із прикладів є цифрова система DREAM, яка забезпечує єдиний цифровий маршрут та простір для всіх проєктів, реконструкції й відновлення та забезпечує їх прозору та ефективну реалізацію на національному, регіональному та місцевому рівнях. Так, на 2025 рік було відібрано 15 пріоритетних інвестиційних проєктів з 12 регіонів України на суму понад 2,6 млрд гривень, серед яких:
* Харківська область – харківська Обласна клінічна лікарня, підземна лікарня «Ковчег» та Обласний онкологічний центр;
* Миколаївська область – миколаївська Обласна клінічна дитяча лікарня та миколаївський Госпіталь ветеранів війни;
* Рівненська область – рівненський Обласний госпіталь ветеранів війни у Клевані та Дубенська міська лікарня;
* Дніпропетровська область – Криворізька міська клінічна лікарня №2;
* Житомирська область – добудова нового хірургічного корпусу Новоград-волинського територіального медичного обʼєднання;
* Івано-Франківська область – реабілітаційний центр в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні;
* Київська область – Славутицька міська лікарня;
* Львівська область – Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня;
* Сумська область – Центр відновлення здоров’я у с. Таранське;
* Херсонська – Херсонська обласна дитяча лікарня;
* Чернігівська область – Реабілітаційний центр на базі колишнього Кардіоцентру у Чернігові;
* Чернівецька область – корпус інфекційного відділення Чернівецької обласної лікарні.
Також МОЗ продовжує забезпечувати лікарні дороговартісним медичним обладнанням, серед якого: циклотрони, лінійні прискорювачі, комп’ютерні томографи, магнітно-резонансні томографи, ангіографи тощо.
У 2025 році планується закупівля циклотронів на суму 866,7 млрд гривень, які отримають Львівський національний медуніверситет, Національний інститут раку, Університетська лікарня Національного університету охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика у м. Кривий Ріг.
Також наступного року лікарні отримають ще 6 лінійних прискорювачів вартістю 347 млн гривень, що закуплені коштом державного бюджету. Нагадаємо, у 2024 році вже було поставлено 15 одиниць на суму 541 млн гривень.
Протягом 2025 року в українські медзаклади поставлять 27 апаратів МРТ вартістю 1,2 млрд гривень, додатково до вже поставлених у 2024 році 15 одиниць МРТ. Закупівлі проводяться централізовано коштом держбюджету (1,3 млрд гривень) та у рамках дії грантової угоди між Японським агентством міжнародного співробітництва (JICA) та урядом України у межах Програми екстреного відновлення для підсилення українських закладів охорони здоров’я новітнім обладнанням, яке закуплене коштом уряду Японії (525 млн гривень). Ще п’ять одиниць МРТ перебувають на стадії закупівлі.
Протягом 2023-2024 рр. поставлено 36 одиниць КТ на суму 419 млн гривень та ще 20 одиниць обладнання на суму 273 млн гривень буде поставлено протягом 2025 року.
У 2023-2024 рр. поставлено 28 одиниць ангіографів на суму 895 млн гривень та ще один ангіограф вартістю 29 млн гривень буде поставлено у 2025 році.
Також у 2025 році на централізовану закупівлю КТ, рентгенів, СМЕ (лабораторне обладнання, МРТ, ендоскопи, дефібрілятори, ШВЛ, УЗД тощо) передбачено 283 млн гривень. Зазначимо, що закупівля та постачання критично необхідного обладнання триватиме й надалі відповідно до актуальних потреб регіонів.
У рамках одного зі спільних проєктів МОЗ та Світового банку «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя» (HEAL Ukraine) заплановано 2,7 млрд гривень на реалізацію відновлення та реконструкції інфраструктурних об’єктів. Йдеться про реабілітаційний центр «4.5.0» Закарпатської обласної лікарні м. Ужгород, Хмельницьку обласну дитячу лікарню, Центр комплексної реабілітації «Фенікс», Центральну міську лікарню Рівненської міської ради, Ірпінську центральну міську лікарню та Миколаївську обласну дитячу лікарню.
Також у межах проєкту передбачено фінансування ремонту реабілітаційних відділень у розмірі 120 млн гривень та вже закуплено понад 3 000 одиниць медичного обладнання. До кінця цього року сучасне реабілітаційне обладнання буде передане 194 закладам охорони здоров’я по всій Україні.
Завдяки проєкту триває вдосконалення та зміцнення первинної медико-санітарної допомоги, зокрема йдеться про Бобровицький ЦПМСД, Носівський ЦПМСД, Козятинський ЦПМСД, ЦПМСД №4 м. Вінниці, Гадяцький ЦПМСД – Сергіївська амбулаторія загальної практики сімейної медицини та Кіцманський ЦПМСД Чернівецької області. Загальна вартість відновлювальних робіт у лікарнях складає 68,8 млн гривень.
У межах проєкту HEAL Ukraine за напрямком психічного здоров’я заплановано виділення 124,5 млн гривень на розбудову 60 просторів психологічного розвантаження у ЦПМСД, що сприятиме наближенню послуг з психічного здоров’я у громадах.
Ще одним важливим кроком у 2024 році стала ратифікація Верховною Радою України рамкових договорів щодо офіційної підтримки проєкту з влаштування модульних лікарень в Україні та щодо проєкту з модернізації діагностики та лікування раку молочної залози. Два рамкові договори про посилення співпраці уклали уряди України та Франції під час Міжнародної конференції з питань відновлення України Ukraine Recovery Conference – URC2024 у Берліні.
Завдяки співпраці планується закупити та встановити 25 сучасних мамографів, вартістю понад 500 млн гривень — для якісної діагностики та лікування онкології. Також у межах влаштування модульних лікарень, триває реалізація проєкту на базі Ніжинської центральної міської лікарні імені Миколи Галицького.
Також у рамках проєкту Heal Ukraine в умовах системних обстрілів та бомбардувань росією об’єктів енергетичної інфраструктури триває підтримка енергонезалежності закладів первинної медико-санітарної допомоги. Так, для 130 об’єктів первинної меддопомоги встановлять фотовольтаїчні електростанції, що складаються із сонячних панелей, інверторів та акумуляторних батарей. Планується збільшення кількості об’єктів для встановлення фотовольтаїчних електростанцій, що забезпечить певну стабільність роботи закладів.
Триває процес встановлення у медзакладах сонячних панелей, виробництва компанії Enel S.p.A. Обладнання надійшло у межах спільного проєкту Міністерства охорони здоровʼя, Міністерства енергетики України та Європейської комісії «Промінь надії». Йдеться про облаштування 80 закладів охорони здоров’я енергетичним обладнанням, вартістю 578 млн гривень.
У межах компонента «Подальше вдосконалення та зміцнення первинної медико-санітарної допомоги» проєкту Heal Ukraine закуплено 175 автомобілів Renault Duster та 75 електромобілів. Автівки розподілені серед медичних закладів, відповідно до актуальних потреб регіонів.
Міністр охорони здоров’я України підкреслив, що МОЗ разом із партнерами продовжує працювати, щоби українська медична система не тільки вистояла, але й ефективно протистояла викликам повномасштабної війни та попри непрості умови розвивалася. Віктор Ляшко додав, що взаємодія органів державної влади та місцевого самоврядування для забезпечення українців доступними медпослугами має бути чіткою та ефективною, аби зберегти життя та здоров’я пацієнтів.